A metszés tanulása, könyvből, videóból, Internetről, saját tapasztalatból
A sorozat írója és főszereplője Bálint János, kertészmérnök. A videókat Bálint András készíti, egy fixoptikás fényképezőgéppel. A 20 videó támogatója a Hermes Áfész, aki fantáziát lát a kertészeti ismeretek terjesztésében. Az egyes részek a Hobbikert.hu magazinban is megjelennek.
A metszés tanulása, könyvből, videóból, Internetről, saját tapasztalatból
Eddig többnyire a metszés eszközeit-szerszámait mutattuk be, de hogyan lehet megtanulni magát a metszést. Szerintem fotelben és könyvekkel kell kezdeni. Oltás, szemzés, dugványozás témában nagyon ajánlom Czáka Sarolta – Füstös Zsuzsanna – Hrotkó Károly: A növényszaporítás ábécéje című könyvét. A könyv ugyan amatőr kertészeknek készült, de a téma legnevesebb szakértői írták, és Krasznainé Imre Katalin rajzai remek támaszt nyújtanak a tökéletes megértéshez. Hasonló kiválóság Czáka Sarolta – Valló László: A metszés ábécéje. A könyvek borítója a számos kiadásban sokszor változott, ne a címlap képe alapján keressük. Nem szeretnék ártani a szerzők és a könyvkiadók érdekeinek, de mindkét könyv letölthető ingyen az internetről a számítógépünkre.
Ha az olvasmányokon túl vagyunk, akkor következik „A metszés gyümölcsei videótanfolyam” DVD-ről vagy online. Az interneten egyébként is rengeteg metszési, szemzési, oltási tanács van, mindenkinek vannak jó ötletei, képei, rajzai, videói.
Véleményem szerint legjobban a gazda képes a saját fáit metszeni. Ha az alapokat a könyvekből és a videókból megtanulta, akkor következik a saját megfigyelés. Alaposan nézzük át a fáinkat, bokrainkat, fényképezzük le, lehetőleg lombtalan állapotban a tervezett metszési pontokat, és kövessük nyomon, hogy mi változik. Néhány példa következik. Csak mi tudjuk, hogy az a fa vagy szőlőtőke az idén túltermette magát, azaz a következő metszésnél kevésbé terheljük, hagyjuk kicsit lélegzethez jutni, növekedni. Csak mi tudhatjuk, hogy a barackfánk az éves vesszők csúcsán, közepén vagy tövén hozza a virágrügyeit, mennyire kell visszavágnunk az optimális gyümölcsszámhoz. A videón is bemutatott példám, hogy a kis cseresznyefám minden vázága eltérő növekedésű, ami egy rejtély. Lenne, de szerencsére tudom, hogy a barátomtól meglepetés ajándékba kapott csemete minden ága más fajta, azaz viselkedhet eltérően. Még számos ilyen egyedi probléma lehet egy kertben, amit csak a jó szemű gazda tud kezelni, különösen, ha figyel, fényképez és feljegyez minden fontosat.
Forrás: https://www.youtube.com/c/GazdaBalint