Teleszkópos, hosszúnyelű ágvágó olló

A sorozat írója és szereplője Bálint János, kertészmérnök. A videókat Bálint András készíti, egy fixoptikás fényképezőgéppel. A 20 videó támogatója a Hermes Áfész, aki fantáziát lát a kertészeti ismeretek terjesztésében. Az egyes részek a Hobbikert.hu magazinban is megjelennek.

Ebben a videóban a Sintung magassági ágvágó ollót mutatjuk be, amely a Silky teleszkópos rudazatú fűrészek egyik opcionálisan választható extrája. Automatikusan csak Hayauchi tartozék, a többi kihúzható fűrészhez egy közdarab kell az átmenethez. Egyszerűen leszereljük a Hayauchi fűrészlapját, és a Sintunghoz csomagolt csavarokkal, egy nyolcas csillagkulccsal szilárdan illesztjük az ollót a rudazat végéhez.

Miért van egyáltalán szükség a számtalan fűrész típus mellett még ollóra is? Azért, mert a lengő ágakat csak akkor tudjuk fűrészelni, ha a másik kezünkkel megfékezzük a szabad mozgásukat, és mivel nincs ötméteres másik kezünk, ott fönt az ágvégeken-közepeken ollóval dolgozunk. Kinézetre a Sintung olyan, mint egy hagyományos hernyózó olló, de a valóságban szupererős, 5 cm átmérőig vág. Ezt egyrészt úgy éri el, hogy a csigarendszer megötszörözi az erőnket, 10 cm ollómozgáshoz 50 cm kötélmozgás tartozik. Másrészt az olló racsnis, azaz magyarosabban kilincsműves. A kilincset egy erős rugó kényszeríti a fogárkokba, és így az olló vágópengéje minden kötélhúzásra mélyebben vág a fába, majd végül teljesen átvágja azt. A működését egyszerűbb a videóban bemutatni, mint szövegben elmagyarázni, de kérem, hogy ezt a mutatványt ne csinálják utánam. Én szorgalmasan gyakoroltam előtte, nehogy elveszítsek egy darabkát az ujjamból. A kötelet az átlagos munkamagassághoz már befűzve kaptuk, de a Sintung biztonságos gyári zsákjában még egy kötél toldalék is van.

A videóban bemutatott szerszámok:

Sintung

Hayauchi

Ibuki